Uzun 'İnce' bir yoldayım...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 12/05/2023 - Cuma

Uzun 'İnce' bir yoldayım...

  • Türk mali piyasalarında dün büyük çaplı bir hareket yaşandı. Sabah saatlerinde repütasyonu kuvvetli olan bir kamuoyu araştırma şirketinin Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son ankete göre cumhurbaşkanı adaylarından Kemal Kılıçdaroğlu'nun %49,3, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın %43,7 oy olacağı öngördü. Her ne kadar anketlerin tamamı seçimin ilk turda bitmeyeceğini gösterse de, Kılıçdaroğlu'nun ilk turda 5,6 puan farkla önde görülmesi piyasaları hareketlendirdi.  
  • Akabinde, İnce'nin basın toplantısı yapacağı açıklaması ve yarıştan çekilebileceği iddiaları, iyimserliği daha da artırdı. Gerçekten de, seçimden üç gün önce, Muharrem İnce "Saraydan para aldı, o görevini yapıyor, çekilemez diyenlere sesleniyorum... Adaylıktan çekiliyorum. Bunu memleketim için yapıyorum" diyerek adaylıktan çekilirken, İnce'ye son günlerde kendi partisinden de eleştirilerin geldiğini ve anketlere göre oy oranının mütemadiyen düştüğünü de not edelim. 
  • Muharrem İnce'nin 'havlu atması' ardından Cumhurbaşkanlığı yarışının da rengi değişmiş oldu. Yukarıda da değindiğim üzere, her ne kadar İnce'nin oylarında son dönemde azalma eğilimi hâkim olsa da, bu yeni gelişmenin ışığında Kılıçdaroğlu'nun ilk turda seçim ipini göğüsleme ihtimalinin de arttığını düşünüyoruz. Öte yandan İnce'nin çekilmiş olması, ona oy veren veya verecek olanları da geçersiz kılmayacaktır. Net bir galibiyet için %50 + 1 gerekeceğini bir kez daha hatırlatalım. 
  • Gelelim işin piyasa yansımasına. Anket sonucu ve İnce'nin çekilmesi ardından Türk hisse senetlerinde (bankacılık endeksi) neredeyse tavan olmayan hisse kalmadı. Ana endeks günü %8 yükselişle tamamlarken, Türkiye'nin yabancı indinde risklerini gösteren 5 yıl vadeli CDS risk primi 500 baz puanın altına gerileyerek son 1,5 yılın en düşüğünü test etti. Risk göstergelerinin azalmasın ile Türkiye'nin dolar cinsi tahvillerin fiyatı 2 dolardan fazla artarken, 2045 vadeli tahvilin getirisi %0,6 gerileyerek (fiyatı artarak) (fiyat ile getiri ters orantılı) son bir yılı aşkın bir sürenin en yükseğine çıktı. 
  • Elbette, coşkuya ayak uyduramayan döviz piyasasında ise alarm zilleri dün de çalmaya devam etti. TCMB'nin dün ve bugün kurumsal müşterilere bankaların döviz satmama yönündeki talimatı ile Çarşı'da USDTRY kuru 22 seviyesine dayandı. Kimin kazandığından bağımsız, suyun altında uzun bir süredir bekletilen topun yukarıya fırlaması misali kurun da seçim sonrasında ertelenen döviz taleplerinin realize olması ile sıçayacağı beklentisi (bizim öngörümüz USDTRY kuru için 24-25 seviyesi) bu davranışta etkili oluyor.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız