Türkiye'de enflasyon, ABD'de istihdam raporu açıklanacak

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 03/02/2023 - Cuma

Türkiye'de enflasyon, ABD'de istihdam raporu açıklanacak

  • Küresel mali piyasalar dün günü oldukça dalgalı bir seyir izleyerek tamamladı. Günün belki de en önemli gelişmeleri arasında yer alan Avrupa (ECB) ve İngiltere (BoE) Merkez Bankası toplantıları ve ABD'de devasa teknoloji şirketlerinin finansalları piyasalarda karmaşık bir ruh hâlinin yaşanmasına neden oldu. 
  • BoE politika faizini art arda 10. kez yükselterek 2008'den beri en yüksek seviyesi olan %4'e çıkardı ancak faizlerde "şiddetli" artırımlara devam etme taahhüdünden vazgeçtiğini ve enflasyonun muhtemelen zirveye ulaştığını ifade etti. BoE'nin 9 üyeli para politikası kurulunun 7 üyesi politika faizinin %4'e yükseltilmesi yönünde oy kullandı. İngiltere'de ekonomik aktivitenin yavaşlamasına paralel faiz artırım hızının da bundan sonra yavaşlaycağını öngörüyoruz. Vadeli piyasalar bir sonraki toplantıda 25 baz puan artırıma %64 ihtimal tanıyor.  
  • Öte yandan, ECB de beklentilere paralel politika ve mevduat faiz oranını 50 baz puan yükselterek art arda 5. kez faiz artırımına giderek sırası ile %3 ve %2,5'e çıkarırken, en az bir kez daha 50 baz puan faiz artırımı yapma sinyalini verdi. Daha sonrası için para politikasının görünümünü yeniden değerlendireceğini söyledi. Vadeli piyasalar bir sonraki toplantıda 50 baz puan artırıma %60 ihtimal tanıyor.  
  • Geçen yıl yükselen enflasyonun ortasında faiz oranlarını yükseltmek için âdeta yarışan küresel merkez bankalarının, henüz söz verilmemiş olsa da, bu yılın ikinci yarısından gündeme gelecek olan bir duraklama için hep birlikte zemin hazırlığı içinde olduklarını hissediyoruz. Piyasa fiyatlamasının da (vadeli işlemler) bu yönde olduğunu not edelim. 
  • Her iki otoritenin faiz artırmasına rağmen, EUR da GBP de günü kâr realizasyonuna paralel sert düşüşle tamamlarken, dolar endeksi (DXY) kayıplarını bir nebze de olarak telafi ederek son 9 ayın en düşük seviyesinden toparladı. Doların kısmen de olsa güçlenmesine paralel, dün sabah saatlerinde 1,960 dolar seviyesine dayanan ons altın bu sabah 1,910 dolar seviyesine geri çekilirken, Brent petrol beklentimize uygun bir şekilde 82 dolar seviyesine kadar geriledi. Petrol cephesinde aşağı yönlü seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız