Türk mali piyasalarında kademeli bir şekilde normalleşmenin...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 02/04/2024 - Salı

Türk mali piyasalarında kademeli bir şekilde normalleşmenin devamını bekliyoruz

  • Seçim sonrası ilk iş gününü Türk mali piyasaları olumlu bir seyir kaydederek tamamladı. Her ne kadar gün içerisinde savrulamalar yaşansa da, Türkiye'de demokrasinin işlemeye devam ediyor olması, seçimlerin sukunet ile tamamlanması, seçim sonrası gerek iktidar gerekse de muhalefet cephesinden gelen açıklamalar -siyasi olgunluk- ön plana çıktı.  
  • Cumhurbaşkanlığı seçim döneminde var olan ittifakları göremesek de, seçmenin tabanda ittifak yaparak stratejik oy tercihi, Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurmayları olmadan sadece eşi ile balkona çıkıp mağlubiyeti de göğüslemesi, dahası 4 yıl seçimsiz döneme işaret ederek bu zamanı da ekonomiyi düzlüğe çıkarmak adına mevcut ekonomi programını ve ekibine destek beyan etmesi gecenin kazanımı olarak görüldü. 
  • Bu görüşlerin ışığında, dün X hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, "Eylül 2023’te açıkladığımız Orta Vadeli Programımızı (OVP) güçlendirerek kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Ana hedefimiz olan enflasyonu kalıcı olarak tek haneye düşürmek için sıkı para, seçici kredi ve gelirler politikasına ilaveten kamuda harcama kontrolü yaparak tasarrufu ön planda tutacağız. OVP’de açıklanan takvime uygun olarak hayata geçireceğimiz yapısal reformlar ile ekonomide dönüşümü gerçekleştirerek verimlilik ve rekabet gücü artışı sağlayacağız. Böylece sürdürülebilir büyüme amacımıza ulaşarak sağlayacağımız kalıcı refah artışı toplumun tüm kesimlerince paylaşılacaktır." dedi.  
  • Şimşek'in açıklamaları da seçim sonrası uçağın 'rotasında' herhangi bir değişiklik olmayacağını teyit ederek Türk mali piyasalarında var olan iyimser havayı destekledi. Sabah saatlerinde güne hafif de olsa iyimser bir başlangıç yapan Türk mali piyasaları bir ara bocalayarak yön bulmakta zorlansa da, günün ilerleyen saatlerinde, piyasalar da bizim büyük resimde çizdiğimiz olumlu görüşe gelerek günü iyimser bir şekilde tamamladı. 
  • Detaylara bakarsak, gün içinde inen çıkan Borsa İstanbul 100 endeksi günü hafif de olsa artıda tamamlamayı başarırken, bankacılık endeksi de benzer bir hareket kaydetmesi ardından günün %2 yükselişle tamamlamayı başardı. Döviz cephesinde ise günün Cumadan devralınan 32,40 seviyelerinde başlaması sonrası öğleden sonra kanaatimizce yurtiçi yatırımcı kaynaklı satışların yardımı ile USDTRY kuru interbank tarafında 31,90 seviyesini test ederken, Kapalıçarşı tarafında ise 31,65 seviyesine kadar kotasyonları geri çekildiğini gördük. Seçim sonrası yönelik inşaa edilen olumsuz tablolara itibar etmediğimiz gibi, kurun yukarı yönlü 'patlayacağı' tarzında görüşlere de hiçbir şekilde katılmadığımızı okurlarımız çok iyi hatırlayacaktır. Bu minvalde, USDTRY kuruna yönelik büyük resimde görüşlerimizde bir değişiklik yok: bebek adımları ile yükseliş trendinin devam edeceğini ön görmeye devam ediyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız