Türk mali piyasaları seçim sonuçlarını olumsuz karşıladı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 16/05/2023 - Salı

Türk mali piyasaları seçim sonuçlarını olumsuz karşıladı: CDS 6 ayın zirvesinde

  • Geride bıraktığımı haftanın röntgenini çekerek, seçim sonrasına ilişkin neler değişmiş hep birlikte teşhis edelim. Geride bıraktığımı hafta, Muharrem İnce'nin çekilmesi sonrasında, Türk hisse senetlerinin ve Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk priminin seyrine baktığımızda, piyasanın Kemal Kılıçdaroğlu'nun olası galibiyetini satın aldığını belirtmiştik. Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi (XBANK) geride bıraktığımız hafta %25 yükselirken, yabancı indinde Türkiye'nin risklerini gösteren CDS risk primi son 1,5 yılın dibini test ederek 500 baz puanın hemen altına gerilemişti. Risklerin gevşemesi ile eurobond fiyatları dışarıda yükselmiş, ortodox para politikası çizigisine gelecek bir merkez bankası beklentisi ile içeride tahvil faizleri de yükselişe geçmişti. 2 yıllık gösterge faiz neredeyse %20 seviyesini test ederken, döviz piyasasında ise, otoritenin (bankalara) haftanın son 2 iş günü (kurumsal müşterilere) döviz satmama yönünde uyarısı ardından işgören piyasa olan Kapalıçarşı'ya hücum yaşanmış, USDTRY kuru 22 seviyesine dayanmıştı.  
  • Seçim sonrası ilk iş gününe ise Borsa İstanbul devre kesici ile başladı. Günün ilk yarısında pek çok hisse taban oldu. Ana endeks günü %6,1 düşüşle tamamlarken, bankacılık endeksi %10'a yakın geriledi. CDS risk primi Cuma gününe göre yaklaşık 150 baz puan yükselerek 640 baz puan seviyesinş test ederek son 6 ayın zirvesine yükseldi. Bu da beraberinde eurobond fiyatlarının düşmesine neden oldu. TCMB'nin izlediği faiz politikasının devamını fiyatlayan piyasalar, iki yıl vadeli gösterge tahvil bileşik faizini %11,5 seviyesine kadar itti. Öte yandan, bankaların döviz piyasasında kurumsal müşterilere yeniden kotasyon sağlamaya başlaması ile USDTRY kuru Çarşı'da gevşeyerek 20,60 seviyesine kadar düştü (panik alımları da bitti). Londra piyasasında ise USDTRY kuru 19,60 seviyesinde sakin seyrini (kamunun kuru savunmasına paralel) korumaya devam ediyor. 
  • Yurtdışı piyasalarda ise kayda değer bir değişim göremiyoruz. ABD'de borç tavanı krizi yön tayinini güçleştirirken, ABD borsaları geceyi -Nasdaq hariç- yatay tamamladı. Dün özellikle günün ikinci yarısı ABD'de açıklanan New York Eyaleti imalat verisinin beklenenden daha sert bir daralma kaydetmesi, borç tavanı krizinin yanı sıra resesyon endişelerini de canlı tutmaya yetti. Nasdaq ise dün akşamı Meta (Facebook) hisseleri önderliğinde %0,7 oranında yükselişle tamamladı. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız