TCMB PPK üyesi ve Başkan yardımcıları görevlerinden alındı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 14/10/2021 - Perşembe

TL serbest düşüşte: TCMB PPK üyesi ve Başkan yardımcıları görevlerinden alındı

  • Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TCMB Başkanı Kavcıoğlu'dan soğuduğu yönünde Reuters haberi ardından her gece resmi gazeteyi bakar olmuştuk. Dün Erdoğan-Kavcıoğlu arasında akşamüzeri düzenlenen yüz yüze görüşme ardından, geceyarısı, TCMB'de görev değişimi yaşandı.  
  • Resmi gazete göre, TCMB Başkan Yardımcısı Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük; Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Abdullah Yavaş görevlerinden alındı. Başkan Yardımcısı pozisyonuna Taha Çakmak (BDDK'da görev yapıyordu), PPK üyeliğine ise İstanbul Ticaret Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yusuf Tuna atandı.  
  • Sosyal medyada, PPK üyesi Abdullah Yavaş'ın, geçen ay gerçekleştirilen faiz indirimi kararında, katılımcılar arasında adının geçmemesi, dedikodu mekanizmasını çalıştırarak faiz indirimi yönünde oy kullanmak istemediği söylentilerine neden olmuştu. Benzer bir şekilde, Başkan Yardımcısı Tümen'in de adı, "soğuma" haberleri ardından Kavcıoğlu'nun yerine geçiyordu. 
  • Takdir edersiniz ki, tüm merkez bankalarından isimlerden ziyade kurumsal kimlik ve bağımsızlık çok önemlidir. TCMB'nin son yıllarda bu yönde iyi bir sınav verememesi ve süregelen kredibilite kaybı veya aşınma ile gece geç saatlerde USDTRY kuru 9,20 seviyesini yükselerek bilinmeyen sularda yeni ufuklara yelken açtı! 
  • TCMB'de dün gece gerçekleştirilen kan değişimi ardından, önümüzdeki hafta Perşembe günü düzenlenecek olağan PPK toplantısında faiz indirimi için de kapının iyice açıldığını hissediyoruz. Bu beklentimiz, uzun bir süredir bültenlerimizde paylaşıyorduk.  
  • Başkan Kavcıoğu'nun 1 Eylül tarihinde, çekirdek enflasyondaki gerilemeyi ön plana çıkararak vermiş olduğu faiz indirim sinyalini baz alırsak (USDTRY kuru 8,2620 idi) geçen 30 iş gününde, TL'deki değer kaybı %11,5 seviyesine ulaştı! Benzer zaman aralığında, yabancı indinde Türkiye'nin risklerini yansıtan 5 yıllık CDS primleri 350 seviyesinden 450 baz puan dayanarak son 6 ayın zirvesine yükseldi! 

Bültenin Devamı İçin Tıklayınız