TCMB faiz indirdi: Para politikası etkinliğini yitiriyor!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 22/10/2021 - Cuma

TCMB faiz indirdi; piyasa faizi yükseltti! Para politikası etkinliğini yitiriyor

  • Pandeminin yarattığı tedarik zincirinde kırılmanın dünyaya enflasyon olarak geri geldiğini hayatın her alanında tüketiciler olarak tecrübe ediyoruz. Sadece son 43 günde, Brent cinsi petrolün varil fiyatı %33 yükseldi. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, Dünyada gıda fiyatlarının son 10 yılın zirvesine yükseldiği bildirdi. 
  • ABD Merkez Bankası FED, multi yılların zirvesine yükselen enflasyon ve istihdam piyasasından dipten dönüş sinyallerinin de kuvvetlenmesi ardından Kasım ayı ile birlikte piyasalara oluk oluk akan paranın musluğunu kısmaya başlayacağının ön iletişimini yaparken, seneye de faiz artırımı için hazırlıklı olunması gerektiğinin sinyallerini verdi.  
  • En basit anlatımı ile, 2020 yılı ultra gevşek para dönemini simgelerken, 2021 yılının ikinci çeyreğinde, dünya genelinde enflasyon ve enflasyon beklentileri yükselirken, birçok merkez bankası ya faiz artışına gitti ya da faiz artışı takvimini öne alma sinyalleri vermeye başladı.  
  • Mesela, İngiltere'de faiz artırımı yüksek perdede konuşulmaya başlanırken, 2 yıllık İngiliz devlet tahvilinin getirisi 2,5 yılın zirvesine yükseldiğini son günlerde bültenlerimizde işliyoruz. Eylül başından bakılırsa, Brezilya, Rusya, Macaristan, Polonya gibi başta gelen tüm gelişmekte olan ülkelerde faiz oranlarının arttığına şahit oluyoruz. Adı Türkiye ile aynı kulvarda anılan Brezilya, enflasyonu dizginlemek üzere %2 olan faizin %6,25 seviyesine yükseltti. 
  • Görüleceği üzere, dünya daha sıkı bir para politikası duruşuna her geçen gün adım adım geçerken, içerde ise gelişmeler tam ters kutupta yer almaya devam ediyor. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), dün sonuçlanan olağan Ekim ayı toplantısında, politika faizini %18 seviyesinden 200 baz puan indirimle %16 seviyesine indirdi. Karar öncesi, piyasa anketlerinde, medyan beklenti 50 baz puan indirim yönünde idi. Foreks anketine katılan kurumumuzun beklentisi ise 100 baz puan indirim yönünde idi.

Bültenin Devamı İçin Tıklayınız