Tamam mı devam mı? Yılın ilk FED toplantısı bu akşam

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 01/02/2023 - Çarşamba

Tamam mı devam mı? Yılın ilk FED toplantısı bu akşam; gözler (21:30) Powell'da

  • Küresel mali piyasalarda dün tahterevalli misali bir seyir izledi. Sabah saatlerinde Reuters haberlerinde gördüğümüz ABD yönetiminin Çinli teknoloji şirketleri (Huawei) üzerinde yeniden tam saha baskı kurma yönünde niyeti, ABD borsasında işlem gören Çinli şirketleri derinden etkiledi. Öte yandan bu akşam FED, yarın ise ECB ve BoE ile devam edecek merkez bankaları toplantıları, açıklanacak devasa teknoloji şirketlerinin finansalları ve nihayetinde ABD ekonomisinin gidişatı hakkında önemli ipucu veren istihdam raporu öncesinde piyasalar defansif bir tablo kaydetti.  
  • Günün büyük bölümünde hava temkinli hatta satıcı tarafta kalırken, ABD'de açıklanan maaş artışının son 1 yılın en düşük hızında artması ve soğuyan konut piyasasına işaret eden ekonomik verilerin yardımı ile ruh hâli hızla toparlandı. Konut fiyatları, Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre %6,8 artış kaydetti ve Ekim ayındaki %8,7'lik artışın ardından düşüşün sürdüğüne işaret ederken, tüketici güveni, Ocak ayında 107,1 ile 109 olan beklentiyi karşılayamadı. 
  • Ücretler ve konut maliyetleri, FED'in enflasyonla mücadelesinde 2022 genelinde zor başlıklar olurken, FED'in bu akşam KKTC saati ile 21:00'de  sonuçlanacak olağan faiz toplantısında, politika faizini 25 baz puan artırarak %4,50 - %4,75 aralığına yükseltmesine vadeli işlemler %96,3 ihtimal tanıyor. Yatırımcılar, takdir edeceğiniz üzere, Powell'ın yakın gelecekte faizlerdeki artışın sonlandırılacağı yönünde ipucu verip vermeyeceğini ve bu yılın ikinci yarısından itibaren fiyatlanan faiz indirimlerine aksi yönde bir açıklama yapıp yapmayacağını izleyecek. Başkan Powell'ın basın toplantısı 21:30'da. 
  • Dün güne karamsar başlayan piyasalar, akşam üzeri açıklanan konut fiyatları, maaş artışları ve tüketici güvenindeki düşüş ile yerini toparlanmaya terk etti. Seans başındaki görülen kayıplar hızla telafi edilirken, ABD borsaları geceyi %1,5 civarında yükselişle tamamladı. Risk-off modunun dağılmasına paralel para birimleri cephesinde de dolar kazanımlarını geri verirken, EURUSD paritesi sabah saatlerinde gerilediği 1,08 seviyesine nazaran gün sonunda 1,09 seviyesinin kıyısına kadar ilerledi. EUR'da 1,0940 seviyesi aşılmadan yeni pozisyon almayacağız.  
  • Brent petrol cephesinde önümüzdeki haftalarda teknik mânâda 70 dolar seviyesine varan potansiyel bir düşüş görmemiz bizleri şaşırtmayacaktır. Bu görüşümüz, 89 dolar seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış durumunda iptal olacaktır. Kıymetli madenler ve kripto paralar cephesinde ise anlamlı bir hareket göremedik. Tıpkı Türk mali piyasalarında değişen birşey olmadığı gibi! USDTRY kuru 18,81 seviyelerinde yatay seyrini korurken, hisse senetlerinde ise ise aşırı volatilite sonrası bir gün daha satıcılı tamamlandı: BİST100 endeksi günü %2,4 oranında kayıpla tamamlarken düşüş serisi 7. güne taşındı. Hisse senetlerinde görülen baş döndürücü oynaklık yatırım yapmayı âdeta imkânsız kılıyor. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız