Tak tak kim o? Benim, #gümüş

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 04/04/2024 - Perşembe

Tak tak kim o? Benim, #gümüş

  • Türk mali piyasalarında son günlere egemen olan havanın dün yine korunduğunu gördük. TCMB'nin dezenflasyonist sürecin tesis edilmesi adına son haftalarda yazmış olduğu sert 'antibiyotik' tedavisinin yansımaları piyasa faizlerini topyekûn yukarıya çekerken, faiz ile arası pek de iyi olmayan hisse senetleri üzerinde baskı kurmaya devam etti. BİST100 ana endeksi günü %1 düşüşle bitirerek seçim sonrası %2'den fazla geriledi. Hisse senetlerinin lokomotif sektörü bankacılık hisselerine ise tam aksi yönde seçim sonrası ilgi devam ederken, o da dün nazara gelerek günü %1 düşüşle tamamladı. Uzun bayram tatili öncesinde yüksek faizlerin borsa üzerinde baskı kurmaya devam etmesini bekliyoruz. 
  • Yabancının Türkiye'ye bakış açısını yansıtan 5 yıllık CDS risk primi 5 hafta sonra yeniden psikolojik 300 baz puan seviyesinin altına gerilerken, uzun vadeli tahvillere yönelik ilginin son 3 haftadır devam ettiğini gözlemliyoruz. Öte yandan, seçim öncesi döviz uzun pozisyonda kalan (kur uçacak beklentisine sahip kesim) veya TL ihtiyacını gidermek üzere seçimi sonuçlarını da görüp hamle yapmak isteyen yurtiçi yerleşiklerin döviz bozumlarının yardımı ile USDTRY kuru dün de düşüşünü sürdürerek 31,90 seviyelerine kadar geriledi.  
  • TCMB'nin analitik bilançosunu incelediğimizde, altın fiyatlarının da yardımı ile swap ve kamu dövizleri hâriç bakıldığında net pozisyonda olumlu anlama iyileşme olduğunu, hatta az da olsa rezerv birikimi de oluştuğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hulâsa, yüksek TL faizin döviz piyasasının ateşini almaya, TL'ye yönelik ilginin de artmaya başladığını not etmemiz gerekiyor. Bu trendin devam etmesi, tıpkı 2023 yılının son aylarında olduğu üzere TCMB'nin rezerv birikimine de katkı sağlayacaktır. 
  • Dün sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanan resmî enflasyon verilerini inceledik. TÜFE Mart ayında beklentilerin altında aylık %3,16 artış kaydederken, yıllık gerçekleşmeyi %68,5 seviyesine taşıdı (Şubat %67,07). TÜFE’nin Mayıs ayında yeni bir zirve yapması ardından yıllık enflasyonun, sene sonu belirgin bir düşüş kaydederek %40 - %45 bandına gerilemesini ön görüyoruz. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği üzere, aylık enflasyonun yılın geriye kalan aylarında %2,5 artması durumunda yıl sonu enflasyonunun %43,69 ; %3 artması durumunda %50,12 ; %2 artması durumunda ise %37,50 olacağını hesaplıyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız