Sıradaki gelsin...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 03/07/2024 - Çarşamba

Sıradaki gelsin...

  • EURO 2024 son 16 turu maçında Avusturya ile karşı karşıya gelen A Milli Takımımız, maçı 2-1 kazanarak çeyrek finale yükseldi. Milli Takımımıza tarihi zaferi getiren golleri Arda Güler’in güçlü korner atışıyla Merih Demiral tarafından kaydedildi. A Milli Takımımız bu sonuçla tarihinde üçüncü kez Avrupa Şampiyonasında çeyrek finale yükseldi. Portakalları 3-2, Polonya’yı da 3-1 yenerek D Grubu’nu Fransa’nın önünde lider tamamlayan Avusturya’nın, 2 ay önceki hazırlık maçında Türkiye karşısından 6-1’lik sonuçla ayrıldığına vurgu yapan pek çok yorumcu, maçın mutlak favorisini Avusturya olarak gösteriyordu. 6 Temmuz'daki çeyrek final maçını Berlin'de, Hollanda'ya karşı oynayacağız.  
  • Dün Türk mali piyasalarının Avusturya maçının sonucunu tahmin edercesine günü keyifli bir şekilde tamamladı. Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in katıldığı canlı yayında bir sonraki vergi paketinde borsa kazançlarının vergilendirileceği açıklamasını ardından neredeyse %3 gerileyen BİST100 ana endeksi, dün günü tepki alımlarına sahne olarak %1 yükselişle tamamladı. Mali suçlarla mücadelede ülkelerin performanslarını değerlendiren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye'nin kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için 2021 yılında alındığı ''gri liste''den geçen hafta çıkarılması sonrası kurdaki düşüş dün de devam etti. Hatırlanacağı üzere geçen hafta 33,04 seviyesine gün içinde temas eden ve yeni bir zirveye adını yazdıran USDTRY kuru TCMB'den 'kırmızı kart' görmesi sonrası, FATF kararı ile artan yabancı girişlerinin de yardımı ile 32,50'li seviyelere kadar gerildi.  
  • USDTRY kurunun rekor kırdığı 26 Haziran verilerine göre TCMB'nin swap hâriç net döviz pozisyonu 1,88 milyar dolar azalması ardında son günlerde ılımlı yükselişler kaydetmeye devam ettiğini de görüyoruz. Bu minvalde, 1 Temmuz tarihini yansıtan TCMB analitik bilançosuna göre, swap hariç net yabancı para pozisyonu 0,6 milyar dolar iyileşmeyle kaydetti. Böylelikle, yerel seçimler öncesinde swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervler -74,6 milyar dolar seviyesinden +5,1 milyar dolar seviyesine yükselerek 79 milyar dolar ile rekor iyileşme kaydetti. Günlük pozisyon değisiminde geçen aya nazaran iyileşmenin yavaşladığını da not etmek gerekiyor.  
  • Bu iyimser performansa rağmen, sene başından bu yana yabancı yatırımcının Türk hisse senetlerinde pozisyon azaltımına giderek yaklaşık 1 milyar dolarlık çıkış yaparken, Türk tahvillerine ise yaklaşık 9 milyar dolar girişi oldu. Bu bağlamda 2 yıl vadeli gösterge bileşik faiz dün %40,72 seviyesine gerileyerek yılın en düşük seviyesini test etti! Bu dengesiz ya da asimetrik hareket, yabancı yatırımcını vadesi belli TL tahvillere akın ettiğini lâkin hâlen daha uzun vadeli ülke riski alma konusunda temkinli tarafta kaldıklarını gösteriyor. Gri listeden Türkiye'nin çıkması ve 19 Temmuz'da (oldukça geride kalan) Moodys'den beklenen not artışlarına rağmen, Türkiye'nin hâlen daha 270 baz puanın üzerinde seyreden CDS primi, kısa vadede heyecan yaratacak bir beklentinin de olmadığını gösteriyor.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız