Piyasalar yön tayini için pusuda bekliyor: 15:30 Enflasyon...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 12/06/2024 - Çarşamba

Piyasalar yön tayini için pusuda bekliyor: 15:30 Enflasyon 21:00 FED kararı

  • Bugün kısa bir bülten ile karşınızda olacağız. Neden diye sorarsanız, piyasalar bekle ve gör stratejisine geçmiş durumda. Günün ikinci yarısında ABD'de açıklanacak TÜFE enflasyonu ve gece geç saatlerde sonuçlanacak FED'in olağan Haziran ayı FOMC faiz toplantısı öncesinde küresel piyasalarda genel hatları ile büyük bir sessizlik hâkim. 
  • Dün dikkatler Avrupa'daki siyasi deprem üzerinde olmaya devam etti. Avrupa Birliğinde aşırı sağın güç kazanması ve siyasi belirsizliğin artması piyasaların keyfini bozdu. EURUSD paritesi 1,0740 seviyesine gerileyerek son 6 haftanın dibini test etti. Fransa borsası CAC40 haftanın ilk 2 gününde %3,3 gerilerken,  Avrupa kıtasında olumsuz havanın derinleştiğini gösteren Stoxx600 endeksi benzer bir şekilde %1,2 geriledi. Doların piyasa kuru olan DXY son 1 ayın en güçlü seviyesine gelirken, Cuma günü gelen güçlü istihdam raporu ve sonrasında Avrupa'daki siyasi belirsizliğin artmasıyla beraber, son üç günde %1'in üzerinde değer kazandı. Risk iştahının azalması ile gümüş Cuma günü haftayı teknik mânâda önem arz eden 30 doların altında tamamlayarak zayıf bir görüntü çizdi. Altının ons fiyatı 2,300 dolar desteğinin hemen üzerinde tutunurken, haftayı 70,800 dolar seviyesinin üzerinde kapatamayan Bitcoin de soluğu 67bin seviyesinde aldı. 
  • Negatif havanın gelişmekte olan ülke para birimlerinde de sirayet ettiğini söyleyebilir. Şöyle ki, TCMB'nin swap hariç net yabancı para pozisyonu, 10 Haziran günü 250 milyon dolar kötüleşerek, 33 iş günü ardından ilk kez erime kaydetti. Böylelikle, swap ve kamu dövizleri hâriç net rezervler eksi 1,4 milyar dolar seviyesine kötüleşti. Sayıların dili ile bakarsak, 33 iş günü sonrası gelen net pozisyonda erimenin tam da Avrupa seçimleri sonrası Pazartesi gününe denk geldiğini görüyoruz. Negatif hava Türk mali piyasalarına da sirayet ederken, bunun çok da uzun boylu olmayacağını, TL'nin TCMB rehberliğinde reel olarak değerlenmeye devam edeceğini, ivme kaybı olsa da, TCMB'nin rezerv biriktirmeye devam edeceğini düşünüyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız