Nevber Hanım

Nevber Hanım

20 Temmuz 1917'de Kıbrıs'ta doğan anneannem Nevber Atasoy, ülkemizde, okuma yazma düzeyinin çok düşük olduğu ve birçok kız çocuğunun okula gönderilmediği dönemde, Victoria Kız Lisesi'nden modern kıyafetiyle takriben 1929 yılının sonlarında mezun olmuş, İngilizce, Rumca ve Fransızca bilen kültürlü bir bayandı. Hayatı boyunca "eğitimin yaşı yoktur" felsefesine sıkı sıkı sarılmıştır.

İkinci Dünya Savaşında, savaş süresince, telgraf operatörü olarak çalışmış, taarruza gelen Alman uçaklarını Mors alfabesi ile Karargâha bildirme görevini ifa etmiş, şifreli mesajları çözme ve şifreli mesaj gönderme görevlerini yerine getirmiştir. Çoğu zaman kendisini, otururken, parmak uçlarıyla, gayri ihtiyari, telsiz mesajı gönderirken gözlemlerdik. Kıbrıs Cumhuriyeti kurulmadan önceki dönemde Karayolları Dairesinde çalışan tek bayan personel idi. Hayatının büyük bölümü çalışma ile geçirmiştir. Nevber hanım, sosyal ve hayır faaliyetlerinde hep aktif görevler üstlenmiştir. Kültür Derneğinin uzun yıllar sekreterliğini yapmış, hayır derneklerinde öncü rol oynamıştır. Hayatını dolu dolu yaşamıştır.

Bir anneannenin torunlarına göstermiş olduğu sevgi ve şefkat her türlü takdirin fevkindedir. Özellikle eline doğmuş olmam, ağaç yaş iken eğilir atasözünden hareketle, küçük yaşlardaki eğitimimde büyük rol oynamıştır.

İyi bir profesyonel olmamda her ne kadar almış olduğum eğitimin etkisi büyük olsa da, yetiştirme sürecinin de bir o kadar öneme sahip olduğunu; bir baba ve belki de iyi bir insan olmamda anneannemin küçük yaşlarda aşılamış olduğu disiplin ve eğitimin de ne kadar önemli olduğunu gördüm.

Rahmetli Ecevit'e mektup

Doğum gününde gerçekleşen Barış Harekatı münasebetiyle dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Sn. Bülent Ecevit'e mektup yazma incelik ve cesaretini gösteren bir bayandı.

 

Rahmetli Ecevit'in mektubu

Rahmetli Ecevit’e yazdığı mektubu, Sn. Ecevit’in kendisine göndermek nezaketinde bulunduğu cevabı mektubunun içeriklerini her zaman hatırlar ve bizlere ezberden okurdu. ‘Sn. Başbakanım, Kıbrıs’ın makus talihini doğum günümde gerçekleştirmiş olduğunuz Barış Harekatı ile değiştirmenizden mütevellit duymuş olduğum memnuniyeti zat-ı alinize arz etmek zaruretini duydum… Doğum günlerim bundan böyle bir başka güzellik, bir başka anlam taşıyacaktır…. Beni ne kadar mes’ut ettiğinizi izahta kelimeler kifayetsiz kalıyor…’ diye başlayan bazı cümlelerini her zaman hatırlar, mırıldanır ve bizler de hayranlıkla kendisini dinlerdik.

 İngiltere Kraliçesi II’nci Elizabeth tarafından gelen mektup

100’üncü yaşına 19 gün kala, doğum günü pastasını göremeden sevenlerine veda edeli 2 sene oldu. Aynı zamanda İngiliz vatandaşı da olan anneanneme, İngiltere Kraliçesi II’nci Elizabeth tarafından gelen ve 100’üncü doğum gününü kutlayan tebrik mektubu bizleri mutlu etmiştir.

 

Pek çok kişi için Kıbrıs'ın ve Köşklüçiftlik’in Nevber Hanımı, o müstesna, zarif ve kibar bayan; benim için ise karanlık denizlerin aydınlık feneri artık aramızda değil. Demir almak günü zamandan gelmiş ve meçhule giden gemi, limandan çoktan kalkmıştır.

image

Bir Kıbrıslı Türk kadını olarak, yaşadığı döneme adeta damgasını vuran bu ulu çınara saygı ve sevgimi ölümsüz kılmak adına bloğumun ilk yazısını kendisine armağan ediyorum...