Nato zirvesi bugün başlıyor. Pentagon'dan Türkiye'ye sert uyarı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 03/12/2019 - Salı

Nato zirvesi bugün başlıyor. Pentagon'dan Türkiye'ye sert uyarı

  • NATO zirvesi bugün Londra’da başlıyor. Zirve öncesinde ABD Savunma Bakanı’nın Türkiye’yi NATO’nun savunma planlarını engellemekten vazgeçmeye çağırdığını görüyoruz. 
  • Dün de bültenimizde, NATO zirvesinin kolay geçmeyeceğinin altını çizmiştik. Ankara, Barış Pınarı harekatına destek isteyerek, YPG’nin terör örgütü olarak tanınmasını talep etmiş, NATO’nun Baltıklar ve Polonya'ya ilişkin savunma planlarına destek vermemişti. 
  • Dün Londra yolunda konuşan ABD Savunma Bakanı Esper, Ankara’nın YPG'yi terör örgütü olarak tanıma kararını desteklemeyeceğinin, NATO’nun da aynı çizgide olmasını beklediğine vurgu yaptı. 
  • Türk mali piyasalarının gündeminde ise bugün sabah saatlerinde TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon verileri, günün en önemli gelişmesi olarak takip edilecektir. 
  • Geçen sene Eylül ayında %25 seviyesine aşarak son 15 yılın zirvesini test eden manşet enflasyon, TCMB’nin faizi sert bir şekilde yükseltmesi ardından gerileme eğilimine girmiş, Ekim ayında %8,55 seviyesini görerek Aralık 2016 seviyelerine gerilemişti. 
  • Reuters anketine katılan kurumların ortalama beklentisi, aylık enflasyonun Kasım ayında %0,7 artacağı yönünde. Bu sonuçla birlikte, yıllık enflasyon, Eylül ve Ekim ayında tek hanede seyretmesi ardından yeninde baz etkisi ile çift hanelere yükselecek (%10,50 - %11). Enflasyonun Kasım ayında çift haneye yükselmesi ardından yılı %12 seviyelerinde tamamlayacağını öngörüyoruz. 
  • Bugün her ne kadar baz etkisinin de yardımı ile enflasyonda yukarı yönlü bir seyir görecek olsak da (Kasım 2018 aylık enflasyon % - 1,44), gözler
Bültenin Devamı İçin Tıklayınız.