Mevduat faizi 20 yılın zirvesinde; yol gösteren faiz ise %8,50!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 26/05/2023 - Cuma

Mevduat faizi 20 yılın zirvesinde; ekonomiye yol gösterecek faiz ise %8,50'de

  • Döviz talebinin rekor seviyelere ulaştığı seçimden bir hafta önce brüt döviz ve altın rezervlerinde yaşanan toplam 9 milyar dolara erimenin ardından, dün açıklanan TCMB haftalık bültenine göre, 18 Mayıs ile biten haftada, TCMB'nin brüt döviz rezervleri 2 milyar dolar, altın rezervleri ise 1,5 milyar dolar daha geriledi. TCMB'nın net uluslararası rezervleri ise bizleri yanıltmayarak verilerin açıklanmaya başladığı 2002 yılından bu yana ilk kez eksi seviyelere geçti! Konunun vehametine şu şekilde yaklaşayım: Merkez Bankası açısından finansal bağımsızlığa işaret eden rezerv seviyesi en son 1 Şubat 2002 tarihinde eksi seviyelere gerilemiş ve akabinde 4 Şubat tarihinde IMF ile anlaşma imzalanmıştı. 
  • TCMB'nin uzun süredir kuru belli bir bantta tutma çabasına paralel bilanço için net döviz pozisyonu (dış varlıklar - toplam döviz yükümlülükler) eksi 19,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bilanço dışı yani swap kalemlerini de dâhil edersek, genel döviz pozisyonu eksi 76,5 milyar dolar ile başka bir rekor tazeledi. Bunun Türkçe meali, TCMB'nin genel olarak döviz yükümlülükleri döviz varlıklarından 76,5 milyar dolar daha fazla!  
  • TCMB'nin toplam altın varlıkları, Mart ayının başında yaklaşık 844 ton ile rekor kırması ardından geride bıraktığımız hafta yaklaşık 673 ton seviyesine geriledi. Sadece geçen hafta 14,1 ton altın kaybeden TCMB, Mart başına göre bakılırsa 171,2 ton altın varlık kaybı yaşadı. Bunun dolar cinsinden karşılığı yaklaşık 10,8 milyar dolara tekabûl ediyor. Benzer bir şekilde, TCMB'nin efektif döviz hacmi Şubat başında yaklaşık 10 milyar dolar seviyesine yanaşması ardından geçen hafta 3,9 milyar dolar seviyesine geriledi.  
  • TCMB verilerine hangi açıdan bakılırsa bakılsın, rekor düzeyde bir rezerv erimesi, ivmelenen altın ve efektif erozyonun gölgesinde mevcut para politikasının sürdürülemez olduğu her hafta yeni verilerle bir kez daha teyit ediyor. Seçim sonrasında tablonun yerini hızlı bir toparlanmaya terk etmesini bekliyoruz, aksi takdirde imkânsız üçlemenin sınırlarını zorlayan Türkiye ekonomisinde yeni ve farklı şeyleri konuşmaya başlayacağız!
  • BDDK'nin haftalık bültenine göre, 12 Mayıs ile biten haftada, Kur Korumalı Mevduat (KKM) hacmi 51 milyar TL, yani yaklaşık 1,4 milyar dolar daha büyüyerek 121,5 milyar dolar ile yeni bir rekor kırdı. KKM'nin toplam mevduat içerisindeki payı %23 ile her hafta yükselişte olduğunun altını çizelim. KKM'nin bir nevi yabancı para enstrümanı olduğu düşünülürse, nasıl sonlandırılabileceği sorusu da iyice zorlaşıyor!  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız