Hisseler ve dolar, FED'in yumuşak inişinin 'cazibesiyle' yükseldi

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 30/01/2023 - Pazartesi

Hisse senetleri ve dolar, FED'in yumuşak inişinin 'cazibesiyle' yükseldi

  • FED'in yavaşlayan enflasyon ve buna bağlı göstergelerinin yardımı ile sert iniş yerine yumuşak iniş 'tasarlayabileceği' ve bu hafta agresif parasal sıkılaştırma hızını azaltabileceği umutlarını artırmasıyla, Cuma günü dünya borsaları yükselirken, dolar da sekiz ayın en düşük seviyesinden toparlanma kaydetti.
  • Cuma günü ABD'de açıklanan verilere göre, FED'in favori enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi (PCE enflasyonu) beklentiler düzeyinde yıllık bazda %4,4 arterken, son 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. ABD'de birçok enflasyon göstergesi iyileşirken, kişisel gelir verisi ise sekiz ay içinde kısmen ılımlı ücret artışını yansıtan en küçük kazancı kaydetmesi, enflasyon açısından iyi bir işaretler olarak okundu.  
  • Vadeli işlemlere göre (piyasa fiyatlandırması) Haziran ayında FED'in gecelik borç verme faiz oranının %4,9 ile zirve yaptıktan sonra bu yıl içinde gerileyerek Aralık ayında %4,5 seviyesine geleceğini gösteriyor (bakınız grafik). Lâkin, FED'in hâlen daha piyasalar ile aynı çizgide olmadığını ve kaybolan kredibilitesini daha da kaybetmemek ve enflasyonla mücadelede zor kazanılan mevzileri yitirmemek adına faiz oranlarını düşürmek için aceleci olmayacağı görüşü de ağır basıyor. Bizim görüşümüzün de piyasa ile aynı çizgide olduğunun altını bir kez daha çizmiş olalım.
  • ABD verisi adından Cuma günü ilk etapta 'tahterevalli' gibi davranan ABD'nin önde gelen endeksleri, geceyi yükselişle tamamlamayı başarırken, Nasdaq kazanç serisini 5. haftaya taşıdı. Bu arada not etmeliyiz ki, sene başında olumlu görüş belirttiğimiz yeşil enerji ve elektrikli araçlar 2023'e olumlu bir başlangıç yaptı. Tesla'nın son 3 haftada %77 yükseldiğini ve rakip hisse senetlerini de yukarı taşıdığını görüyoruz. Suudi Arabistan'ın Kamu Yatırım Fonunun elektrikli araç şirketi Lucid'in tamamen satın alınmasıyla ilişkilendiren söylentiler, Lucid'in hisselerinin Cuma günü %43 prim yapmasına neden olurken, benzer bir şekilde Rivin otomotiv hisseleri de %8 artış kaydetti. 
  • Yatırımcılar, ABD enflasyonunda görülen gevşemeye karşı, FED'in 25 baz puanlık artırıma gitmesine kesin gözüyle bakarken, bu hafta sonuçlanacak olağan Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantılarında 50 baz puan faiz artırımına soyunacak olan iki otoritenin, bundan sonraki süreçte nasıl tepki vereceğini merakla bekliyor. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız