FED tutanakları: Fren pedalı nerede?

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 24/11/2022 - Perşembe

FED tutanakları: Fren pedalı nerede?

  • Dün gece geç saatlerde FED'in bir önceki toplantısına yönelik açıklanan tutanaklar, üyelerin büyük bir çoğunluğunun, faiz artırım hızının yavaşlatılmasına, çok yakın bir zamanda başlanılacağı görüşünde olduklarına işaret etti. Bültenlerimizde son dönemde değindiğimiz üzere, FED söylem itibariyle enflasyon ile savaşında dizginler gevşetmek istemese de, faiz artırımlarında sona doğru emin adımlarla ilerliyoruz.
  • Bu görüşümüzün arkasında pek çok argüman da bulunuyor. Mesela pandemi döneminde etkili olan tedarik zinciri krizinin ve bunun getirdiği enflasyonist baskılar da hafiflemeye başladı. Nereden mi biliyoruz? Meşhur Baltık Kuru Yük endeksi, kuru yük taşıma (navlun) ile ilgili bedelleri göstermekte olan bir endekstir. Endeks son 1 senede tepeden tam tamına %80 gerileyerek pandemi öncesi seviyelere geri döndü. 
  • Öte yandan Şangay konteyner endeksinde de benzer gelişmeler görüyoruz. Bu bize ne mi anlatıyor? Tedarik zinciri krizinin yavaş da olsa geride kalmaya başladığını göstererek FED'in de faiz artırım hızını yavaşlatması için önemli bir veri olduğunu düşünüyorum. Öte yandan, ABD'de dün açıklanan makro ekonomik veriler de güçlü bir tablo sunmadı: Büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi PMI endeksi 2 yılı aşkın bir zamanın en düşük seviyesinde sonuçlanırken, işsizlik maaşı başvuruları 3 ayın zirvesine yükseldi. 
  • Art arda 4 kez 75 baz puan faiz artırımına giden FED'in Aralık toplantısında artırım hızını yavaşlatarak 50 baz puana çekmesine bu sabah (faiz vadeli işlemlerinde) %66 ihtimal tanınıyor. Piyasalar, FED'in frene basma ihtimalinin artmasını -büyük bir coşku göstermese de- olumlu karşıladı. 
  • Euro bölgesi ekonomisinin durumu hakkında gösterge kabul edilen imalat ve hizmet sektörlerini birlikte değerlendiren öncü bileşik satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Kasım ayında beklentilerin üzerinde artış kaydederken, gece FED iyimserliği ile bu sabah EURUSD paritesi 1,0450 seviyesine yükselirken, Sterlin 1,21 seviyesini test ederek son 3 ayın zirvesine yükseldi. 2023 yılına yönelik projeksiyonlar EURUSD paritesinde 1,10 ; GBPUSD paritesinde ise 1,25 seviyesine işaret ediyor.

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız