FED moral bozarken, AI poster çocuğu Nvidia piyasaların...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 23/05/2024 - Perşembe

FED moral bozarken, AI poster çocuğu Nvidia piyasaların imdadına yetişti

  • Küresel mali piyasalar dün günün büyük bir bölümünü sakin bir eğilim kaydederek tamamladı. Menüde gece geç saatlerde açıklanacak FED'in bir önceki toplantısına ait tutanaklar ve yapay zekânın bayrak taşıyıcısı olarak nitelendirilen Nvidia'nın yine gece geç saatlerde açıklanacak finansalları öncesinde piyasalar bekle ve gör stratejisine geçti.  
  • Günün güneşli zaman diliminde finansal varlık fiyatlarında anlamlı bir değişim yaşanmazken, FED'in 1 Mayıs tarihlerinde sonuçlanan olağan faiz toplantısının tutanaklarının açıklanması ile satıcı havanın gece geç saatlerde egemen olduğunu gördük. Tutanaklarda enflasyon riskine dikkat çeken üyelerin oldukça şahince kabul edilen yorumları (fiyat baskılarının önümüzdeki aylarda en azından yavaş yavaş azalacağına yönelik beklenti devam ederken, mevcut faiz oranlarının enflasyonu %2 hedefine götüreceğine yönelik şüphelerin ise arttığı ve enflasyon yeniden başını kaldırması durumunda faiz artırım ihtiyacının bile zikredilmesi) son dönemlerde faiz indirim beklentisi ve zayıf dolar argümanı ile hızlı koşan kıymetli madenlerde sert satışları beraberinde getirdi. 
  • Faiz toplantı (FOMC) tutanaklarının piyasalarda var olan bahar havasını bozması ardından bakır, gümüş ve altın cephesinde sert satışlara hisse senetleri de eklendi. Altının ons fiyatı hafta içinde 2,450 doları test etmesi ardından 2,370 dolar seviyesine gerilerken, 32,50 dolar seviyesine kadar yükselen gümüş ise 2 dolar gerileyerek 30,50 dolar seviyesini test etti. Gümüş ve altın ile ilgili uzun pozisyonlarımızı korumaya devam ederken, dün de belirttiğimiz üzere hâlen daha 12 senenin zirvesine işlem gören gümüşte 35 dolar, altında ise 2,550 dolar hedefimizi korumaya devam ediyoruz.  
  • FED tutanakları ardından satıcılı hava ABD borsalarına da sirayet etse de ve geceyi önde gelen endeksler düşüle kapatsalar da, Nvidia finansalları ardından kayıpların büyük bölümünün telafi edildiğini gördük. Nvidia'nın piyasa beklentisinin üzerinde üç aylık gelir tahmininde bulunması kapanış ardından (genişletilmiş işlemlerde) hissesinin %6 değer kazanarak psikolojik bir bariyer olan 1,000 dolar seviyesini aşarak borsa değerine yaklaşık 140 milyar dolar daha eklediğini gördük. AI poster çocuğu olarak nitelendirilen Nvidia hisseleri bu yıl %90 artış kaydederken, FED'in yarattığı moral bozukluğunu da bugün kademeli bir şekilde normalleştireceğini düşünüyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız