FED Başkanı Powell konuştu, küresel piyasalar coştu!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 01/12/2022 - Perşembe

FED Başkanı Powell konuştu, küresel piyasalar coştu!

  • FED Başkanı Powell'ın dün akşam yapmış olduğu konuşma küresel mali piyasaları âdeta coşturdu. Powell, 14 Aralık tarihinde sonuçlanacak olağan FOMC toplantısında, 4 ay peş peşe 75 baz puan faiz artırımına gitmeleri ardından faiz artırım hızının düşererek 50 baz puan artırıma işaret etti.  
  • FED, enflasyonla mücadele noktasından dizginleri gevşetmemek adına tonunu şahin tutmaya devam etse de, bir noktada frene basmak durumunda kalacağını bültenlerimizde pek çok kez işleyerek okurlarımızı 2023 yılında dolar aleyhine esecek rüzgârlara hazırlamaya çalıştık. Bu görüşümüzün de arkasında, FED'in önden yüklemeli ve 2022 yılını geneline yayılan faiz artırımlarının etkisinin 'gecikmeli' de olsa işe yaramaya başlayacağını; eğer faiz artırım hızında 'ısrarcı' olurlarsa (yüksek dozda devam ederlerse), tıpkı tıpta olduğu üzere bünyenin bu sefer de başka 'yan' sorunlarla (istihdam, durgunluk) boğuşmaya başlayacağını savunmuştuk. 
  • Dün bu minvalde ABD'de açıklanan özel sektör istihdamı Ekim ayında 200bin olan artış beklentisini karşılayamayarak 127bin kişi ile neredeyse 2 yılın en düşük düzeyinde sonulandı. Öte yandan, FED'in kararlarına dayanak teşkil eden Beige Kitabı, ABD ekonomik büyümesinin bu sonbaharda yavaşladığını gösterdi. Ekonomide ivme kaybı hız kazanmaya başlarken, FED er ya da geç faiz artırımlarını durdurmak zorunda kalacak. Takdir edeceğiniz üzere, ekonomiyi çok soğuturlarsa, dün de dile getirdiğimiz üzere uçak piste çok 'sert' bir iniş yapacak. Ya da, eğer faiz artırımlarının gecikmeli etkisini göze alıp ayaklarını gazi pedalından çekerlerse de 'yumuşak' iniş göreceğiz. 
  • Yumuşak iniş bizlerin ana senaryosu olduğundan, 2023 yılında doların tahtının sallanmasını bekliyoruz. Bu bağlamda EUR ve GBP gibi para birimlerinden dibin görüldüğü kanaatindeyiz. Dolar getirisi ile ters korelasyona sahip kıymetli metaller cephesinde yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. Hisse senetleri ile son yılların en sert satış baskısına maruz kalmaları ardından 2023 yılına adlarını 'rövanş' alma zamanı diye yazdırmalarını bekliyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız