ECB dişini gösterdi ama ısırmadı. Olumsuz hava yumuşamaya başladı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 10/09/2021 - Cuma

ECB dişini gösterdi ama 'ısırmadı'... Olumsuz hava yumuşamaya başladı

Önümüzdeki hafta, izninizle, mola hakkımı kullanmak istiyorum. Sağlığımıza dikkat edelim...
 

  • Hatırlanacağı üzere, Salı günü tatilden modu bozuk dönek ABD piyasaları, bir türlü zirve yapamayan enflasyon verisine karşı, genel hatları ile ivme yitiren ekonomik verilerin stagflasyonun tamtamlarını çalması ile (olumlu havasını yitirerek) satış tarafına geçmişti. 
  • İyimser hava bozulunca da, riskli varlıklara satış gelmiş, hafta içinde altın, gümüş, kripto paralar, gelişmekte olan ülke para birimleri ve hisse senetleri satış baskısına boyun eğmiş, dolar ise (DXY) kayıplarını bir miktar törpülemişti.  
  • Küresel mali piyasalara hakim olan sert havanın dün itibariyle bir nebze de olsun dindiğini gördük. Elbette, piyasaların ağrıları her arttığına yumuşak söylemleri ile ortaya çıkan FED üyelerinden 2 kişi, dün teşvikleri azaltmak için zamana ihtiyaç duyulduğunu açıklarken, ECB Başkanı Lagarde ise tıpkı Powell gibi enflasyon geçicidir yönünde görüş bildirdi. 
  • Dün bültenimizde de bildirdiğimiz üzere, Avrupa Merkez Bankası (ECB) piyasanın beklentilerine paralel faiz oranlarında ve pandemi varlık alım programının büyüklüğünde (PEPP) bir değişiklik yapmasa da bundan sonra daha yavaş bir patikada programın sürdürüleceği belirtti. PEPP’in Mart 2022’de sona erdirilmesi ve toplam 1,85 trilyon euro büyüklüğe ulaşması planlanıyor. ECB bu program dahilinde her ay 80 milyar euro tutarında tahvil alımı gerçekleştiriyor. 
  • Takdir edersiniz ki, bültenlerimizde sıklıkla kullandığımız 'morfin' metaforu tam olarak da piyasaların acılarını azaltmak için doktorun piyasalara verdiği ağrı kesiciyi anlatıyor. Bu bakış açısıyla, para musluğunun kısılacak olması ilk etapta piyasalara ECB'nin de şahinleştiğini fısıldarken, akabinde, alışık olduğumuz üzere, ECB Başkanı Lagarde, bu kararın 'tapering' anlamına gelmeyeceğini söyleyerek olumsuza dönmeye meyilli havayı hızlıca yumuşattı. 
  • ECB'nin de tıpkı FED gibi enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu dile getirmesi ve havayı yumuşatması sonrası, piyasa yansıması da sert olmadı. EURUSD paritesi, günü önemli bir değişim kaydetmeden 1,1830 seviyelerinde tamamladı.  
  • Hastanın her ateşi çıktığında imdada yetişen doktorlar misali, dün ECB ve FED kanadından gelen iyimser açıklamalar, küresel mali piyasalarda olduğu üzere Türk mali piyasalarında da toparlanmaya neden oldu. BİST100 endeksi hafta içinde elde ettiği kayıplarını telafi ederek günü %1,3 yükselişle tamamladı.  

Bültenin Devamı İçin Tıklayınız