Dünyada risk iştahı yükselirken, TL negatif ayrışıyor

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 15/10/2021 - Cuma

Dünyada risk iştahı yükselirken, TL negatif ayrışmaya devam ediyor!

  • TCMB'de bir gece yarısı gerçekleştirilen görevden almalar sonrası, Türk mali piyasaların dün beklentimize paralel olumsuz bir seyir izledi. USDTRY kuru 9,20 seviyesine varan bir yükselişle rekor tazelerken, TL'nin euro ve dolar sepetine karşı değerini gösteren (sepet) kur 9,9350 seviyesine yükselerek yeni bir rekor kırdı. 
  • TCMB'de görevden almalar sonrasında, Bloomberg haberine göre, faiz indirimine sıcak bakmayan isimlerin tasfiye edilmesine paralel, 21 Ekim tarihinde düzenlenecek olağan PPK toplantısında en az 50 baz puan faiz indirimine artık kesin gözüyle bakıyoruz. 
  • Bir dipnot düşelim: Eylül başı faiz indirim sinyalinin verilmesi ardından TL'de görülen değer kaybı %11 seviyesini aştı! TCMB verilerine göre, faiz indirimi ardından peş peşe 2 hafta döviz piyasasında satış tarafından boy gösteren yurtiçi yerleşikler, dün açıklanan verilere göre (1-8 Ekim haftasında) 1,7 milyar dolar satın almışlar! 
  • Dünyanın faiz artırım döngüsüne girdiği, FED'in iletişimde bir sonraki aşamaya geçerek tahvil alım programında azaltıma Kasım veya Aralık gibi başlayarak 2022 ortasında bitireceğini bu hafta içinde açıklanan FED FOMC tutanaklarında açıklaması ile adeta gelişmekte olan ülke merkez bankalarına 'selam göndermesi', enerji fiyatlarının el yaktığı ve daha da yakacağı kış öncesinde net enerji ithalatçısı olan Türkiye'nin cari açık ve enflasyonla savaşını sekteye uğratacağı bir ortamda, TCMB'nin TL'nin koruma kalkanını enflasyonun daha düşüş sergilemeye başlamadığı bir ortamda zayıflatması, haliyle TL üzerinde baskı kurmaya devam edecektir (bakınız grafik). 
  • Borsa İstanbul cephesinde ise şirketlerin döviz bazında oldukça ucuzlamış olmaları, TL'nin değer kaybettiği bir ortamda Borsa İstanbul'da bebek adımları ile de olsa yükselişine devam etmesine neden olabilir. Göz ucuyla da olsa, borsanın takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz! 
  • Yurtdışı cephede ise, son 2 gündür ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin piyasaların endişe ettiği boyutta gelmemesi ile adeta derin bir soluklanma yaşanırken, yine ABD'de açıklanan banka finansallarının (bilançoların) da tahminlerden daha olumlu sonuçlanması, borsa endekslerini nerdeyse son 6 ayın en sert günlük yükselişine imza atmasına neden oldu. 

Bültenin Devamı İçin Tıklayınız