Dolar düşünüyor, planlıyor, hayal ediyor, ve Dolar kabusu görüyor!

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 24/07/2020 - Cuma

Dolar düşünüyor, Dolar planlıyor, Dolar hayal ediyor, ve Dolar kabusu görüyor!

  • Küresel mali piyasalar, dünkü günün de ‘dolar zayıflığının’ üzerine yıkarak coşkulu bir şekilde tamamladı. Piyasaların temel argümanı hakikaten: Zayıf dolar.
  • Hal böyle olunca, dolar değer kaybederken, hemen hemen tüm finansal varlık sınıfları da değer kazanıyor. Tutun hisse senetlerinden, kripto paralara, oradan da kıymetli madenlere.
  • Hatırlanacağı üzere, ekonomik aktivite çökmesin, kredi kanalları tıkanmasın diye, devletler, merkez bankaları can siperane bir şekilde tüm dünyayı çok düşük faiz (hatta negatif) ile paraya boğdu.
  • Kulaklardan fışkıran likiditeye paralel ilk temel hareketlenme hisse senedi piyasalarında gerçekleşti. Akabinde, roketin yakıtı azalınca, piyasalar kıymetli madenlere yöneldi. Dün altının ons fiyatı 1,900 dolar seviyesine kadar yürüdü. 2011 zirvesine (1,920 usd/ons) bir adım uzaktayız. Yukarıda 1,910 ve 1,980 seviyeleri teknik olarak görülüyor (bakınız grafik).
  • Akabinde, altın tüm zamanların zirvesine yaklaşınca, piyasalar gümüşün göreceli olarak ucuz olduğuna kanaat getirerek, gümüşe saldırmaya başladı. Ne de olsa, gümüşün zirvesi 50 dolar, fiyatı hafta başı 20 dolardı. Son 3 günde %22 değer kazanan gümüş dün soluklanmayı tercih etti. Yukarı yönlü isteğin devam edeceğini düşünüyoruz.
  • Kıymetli metallerdeki hareket, baz metallere de sirayet etti. Bakır, demir cevheri de dolar sat şarkısı söylerken, piyasalar bu sefer EUR ve Sterlin’nin yalnız kalmaması gerektiğine kanaat getirerek onların da elinden
Bültenin Devamı İçin Tıklayınız.