Covid endişeleri takip edilirken, akşam gözler Powell'da olacak

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 30/11/2022 - Çarşamba

Covid endişeleri takip edilirken, bu akşam gözler FED Başkanı Powell'da olacak

  • Acımasız ve bir o kadar da sert geçen işlem yılının ardından ciddi bir yorgunluk hissetmeye başladığımız bu günlerde artık yılı bitirmek için bizler de gün sayıyoruz. 2022 yılına damga vuran küresel enflasyon kaygıları, 2023 yılında yerini durgunluğa terk edecek. Bu noktada bir tereddüt olmasa da, uçağın piste ne şiddetle inceceği ise henüz bilinmiyor!  
  • Gözler bir tarafta Çin cephesinde yeniden 'hortlayan' covid endişelerini takip ederken, bu sabah Çin'de açıklanan zayıf veriler, hafif de olsa moralleri bozdu. Çin'in fabrika faaliyeti Kasım ayında son 7 ayın en düşük seviyesine gerilerken, COVID-19 kısıtlamaları ve yumuşayan küresel talep, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin karşı karşıya olduğu baskıyı gözler önüne serdi. Öte yandan, Çin'in güneyindeki Guangzhou üretim merkezindeki insanlar, salgının üzerinden üç yıl geçtikten sonra katı COVID-19 kurallarına ilişkin hayal kırıklığı ile beyaz tehlikeli madde giysili çevik kuvvet polisiyle çatıştı. 
  • Bir tarafta dünyanın büyüme motoru olan Çin'de gerek ekonomik aktivitenin daralması gerekse de sosyal huzursuzluk piyasaları pek çok kanaldan germeye devam etse de, sabah saatlerinde Asya piyasalarında ılımlı bir tablo görüyoruz. Gösterge endeks Tokyo borsasında hafif çaplı kayıpları görmezden gelirsek, diğer bölge borsalarında hafif çaplı kazanımlar söz konusu. Risk iştahı açısından yakından takip ettiğimiz Hong Kong borsası Hang Seng son 3 günde %9 değer kazanmasını da kuvvetle muhtemel Çin'in covid önlemlerini gevşetmek zorunda kalacağının fiyatlaması olarak okuyoruz. Piyasaların gözü kulağı vardır, not düşmüş olalım. 
  • Kararsız havaya paralel altının ons fiyatı 1,750 gümüşün ise 21,30 dolar ile yatay seviyelerini korurken, covid önlemleri ve izolasyonların talebi düşüreceği beklentisi ile hafta başı 80,50 dolar ile 11 ayın dibini test eden Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı bu sabah 84 dolar seviyesinde işlem görüyor. Kripto para cenahında ise amiral gemi bitcoin 17bin dolar seviyesine dayandığını not edelim. 
  • Türkiye cephesinde ise dün açıklanan önemli veriler gözümüzden kaçmadı. Dış ticaret dengesi Ekim ayında açık 7,9 milyar dolar açık verirken, yılın ilk 10 ayında dış ticaret dengesi enerji başlığının gölgesinde 91 milyar dolar ile açık rekoru kırdı. Dış ticaret açığının aynı zamanda döviz talebi demek olduğunu da unutmamak gerekiyor. BDDK verilerine göre bankacılık sektörü kârı Ekim ayında (yaklaşık) 50 milyar TL olarak gerçekleşirken, yılın ilk 10 ayında kâr 335 milyar TL oldu. Geçen yılın ilk 10 ayın göre bakılırsa (66 milyar TL) neredeyse 5 katta fazla artmış! Elbette geçmiş performans gerileyen tahvil faizleri ve TÜFE'ye endeksli tahviller nedeniyle parlak olsa da, bundan sonraki sürecin pek de kolay olamayacağını düşünüyoruz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız