Canım petrol...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 22/11/2022 - Salı

Canım petrol...

  • Küresel mali piyasalar haftanın ilk iş gününü tahmin ettiğimiz üzere pek de iyimser tamamlamadı. Asya piyasalarına patlak veren Covid endişeleri bunda belirleyici rol oynadı. Daha birkaç hafta önce sıfır vaka politikasından çıkma noktasında çalışmalar yapan ve küresel mali piyasaların görünümünü top yekûn değiştiren Çin, dün parkları ve müzeleri kapatırken, ülke çapında ekonomisiyle ilgili endişeleri derinleştiren yeni bir vaka artışıyla mücadele etmeye yeniden başladı. Bazı şehirlerde COVID-19 için toplu testlere de yeniden başlandığını okuyoruz.
  • Covid endişelerinin dün gün boyu piyasaları huzursuz etmesinin yanı sıra, FED cephesinden yükselen şahin sesler, piyasaların ABD enflasyon verisi ardından yakaladığı olumlu havayı da kaybetmesine neden oldu. Covid, resesyon kaygıları derken, kripto para cenahında yaşanan FTX depremi ardından artçı sarsıntıların da devam etmesi, yatırımcı güveni üzerinde yıpratıcı bir rol oynadı. Hava sert ve bozmaya yakın olduğu dönemlerde, âdeta  gemilerin sığındığı güven liman olan ABD doları dün bu bağlamda rağbet görürken, riskli varlıklara yönelik iştah azaldı. Hisse senetlerinin Asya'dan Avrupa'ya hatta ABD'ye kadar baskı altında kalırken, petrol piyasasında ise oldukça enteresan işler cereyan etti. 
  • Çin'in covid önlemlerini artırması ve bazı okulların yeniden çevrimiçi (online) eğitime geçmesi sonrasında petrole olan talebin düşeceği beklentisi ile dün günün ilk yarısında son iki ayın en düşük seviyesine gerileyen Brent petrol, günün son işlem saatlerinde oldukça sert bir satış baskısı ile karşı karşıya kalarak 82 dolar seviyesine kadar gerilemek suretiyle son 11 ayın en düşük seviyesini test etti. Brent petrolün varil fiyatının daha geçen hafta 96 dolar seviyesinde olduğunu not etmiş olalım.
  • Wall Street Journal, OPEC+ grubunun 4 Aralık'taki toplantısında günlük 500bin varile kadar üretim artırımını değerlendirebilecekleri belirtti. Dün günün son işlem saatlerinde gelen bu haber ardından petrol piyasasından enteresan sayılabilecek gelişmeler yaşandı. Daha neredeyse haftalar önce OPEC+ günlük 2 milyon varil üretim kesintisine gitmiş, ABD Başkanı Biden'ın petrol fiyatlarına yönelik eleştirilerini dikkate almayan Suudi Arabistan ile aralarında soğuk rüzgârlarında da esmesine neden olmuştu. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız