Borsa İstanbul'da karar günü...

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 11/06/2024 - Salı

Borsa İstanbul'da karar günü...

  • Haftanın ilk iş gününü küresel piyasalar, Avrupa kaynaklı siyasi gelişmelerin etkisi altında satıcılı bir seyirle tamamladı. Avrupa Birliği'ndeki seçmenler, göçmen karşıtı ve milliyetçi partilere önemli kazanımlar sağlarken, piyasalar da bundan sonra Avrupa'yı neyin beklediğini anlamaya çalıştı. Özellikle, AB'nin iki büyük ve söz sahibi üyeleri Fransa ve Almanya'da zayıflıklar ön plana çıkarken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un güvenoyu almak adına sürpriz bir şekilde Fransız parlamentosunu seçime götürmesi ve Almanya'da ise hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller ve Hür Demokrat Partinin oy kaybederek büyük darbe alması günün en çok konuşulan başlıkları arasında yer aldı.  
  • Avrupa Parlamentosu seçimlerinin sona ermesinin ardından birçok Avrupa Birliği üyesi ülkede aşırı sağın yükselişe geçmesi seçimin en çok dikkat çeken unsuru olurken, seçim sonuçlarının veya aşırı sağın bu güçlü yükselişi, ABD'deki eski Başkan Donald Trump'ın seçilmesine etki edecek şekilde yankı bulabileceğini de düşünmeye başladık. Hatta, seçimlerle ilgili Kremlin Sözcüsü Peskov, sonucun çoğunluğun Avrupa ve Ukrayna yanlısı olacağını gösterdiğini söyledi. Bir dipnot da Güney Kıbrıs'tan verelim. Avrupa Parlamentosu üyeliğine bağımsız olarak katılan Youtuber ve Tik Toker 24 yaşındaki Fidias Panayotu’nun seçimi kazanmasının yarattığı büyük etki de Rum basınında geniş bir şekilde ele alındı! 
  • Geçen hafta dolar zayıflığından da destek bulan ve 1,09 seviyesini aşarak neredeyse 3 ayın zirvesine yükselen EURUSD paritesi, seçim sonrasında  zayıflayarak 1,0750 seviyelerine kadar gevşedi. EUR cephesinde 1,10 seviyesinin üzerinde haftalık bir kapanış görmeden yukarı yönlü beklenti içinde olmayacağız. Öte yandan, Avrupa için gösterge endeks Stoxx600 (17 Avrupa ülkesindeki büyük, orta ve küçük sermayeli 600 şirketi temsil eden) endeks dün güne %1 civarında düşüşle başlaması ardından günün ikinci yarısında kayıplarının büyük bir bölümünü telafi etti. Fransa cephesinde ise CAC40 endeksi günü %2'nin üzerinde düşüşle tamamlayarak Avrupa içinde en çok düşen borsa endeksi oldu.  

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız