Bloomberg: Trump, CAATSA yaptırımlarını imzaladı

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 11/12/2020 - Cuma

Bloomberg: Trump, CAATSA yaptırımlarını imzaladı

  • 4 Aralık ile biten haftada, TCMB verilere göre, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin (Ayşe Teyze’nin) döviz tevdiat hesapları 2,2 milyar dolar artarak (toplam DTH 3,1 milyar dolar) 1 hafta aradan sonra yine ivme kazandı.
  • Son 4 haftada, yani Türkiye’de ekonomi yönetiminin değişmesi ardından, yabancı yatırımcı 1,9 milyar dolar tutarında döviz bozdurup hisse senedi ve devlet tahvili alırken, benzer dönemde Ayşe Teyze 6 milyar dolar, toplam DTH ise 7 milyar dolar arttı!
  • Dün piyasaların merceğin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) olağan faiz toplantısı bulunuyordu. ECB tahminlere paralel, pandemi ile mücadele kapsamında, varlık alımlarını artırırken, süreyi de uzattı. Başkan, EUR’nun değerlenmesine atıfta bulunarak enflasyonu aşağıya çektiğini söylese de, endişe edilenin aksine, sert bir söylem geliştirmemesi, EUR/USD paritesini 1,2160 seviyesine taşıdı.
  • EUR/USD paritesinde az bir süre daha uzun pozisyonlarımızı koruyarak karla kapatmayı hedefliyoruz. Dolar endeksinde düşüşün son demlerinin yaşandığını düşünüyoruz. EUR uzun pozisyonumuzu kapatmamız ardında, dolar lehine pozisyon kovalayacağız! (bakınız DXY grafiği).
  • ECB’nin destek açılımı ve aşı ile ilgili genel anlamda piyasaların yüzünün gülmesi ile Brent cinsi ham petrolün varil fiyatı, pandemi sonrasında ilk kez 50 dolar seviyesini devirdi. Piyasaları aşı haberleri sürüklüyor. Allah muhafaza olumsuz bir haber gelmesin!
  • Hisse senedi piyasalarının genelinde ise, rekor seviyelerde ve yaklaşan yıl sonu nedeniyle isteksizlik ve yorgunluk emareleri görülüyor. Dün pek çok
Bültenin Devamı İçin Tıklayınız.