Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

image

Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

Yazar: Edvin Lefevre

1923 yılında Edwin Lefevre tarafından kaleme alınan “Bir borsa spekülatörünün anıları”, finans piyasaları üzerine yazılmış en iyi kitaplar arasında yerini almaya devam ediyor. Tarihin en iyi borsacıları arasında gösterilen Jesse Livermore’un (nam-ı diğer Larry Livingston) borsadaki tecrübelerinin anlatıldığı kitap, ünlü spekülatörün bucket shop’larda başlayan ve milyonerliğe uzanan macerasını ele alıyor.

Hisse senedi ve emtia piyasalarında her 2 yönlü de işlem yapan Livermore, belki de daha sansasyonel olduğu içindir bilinmez açığa satış işlemlerinden elde ettiği nedeni ile ün yapmıştır.

1906 San Francisco depremi ve 1929 Büyük Buhran öncesi aldığı kısa pozisyonlar ile yaptığı milyonlarca dolarlık karı piyasaları çok iyi okumasına borçlu olan Livingston’ın dikkatini çeken ilk önemli sinyal kredi genişlemesinin durması ve piyasadaki para sıkışıklığı olmuştur.

İlginç bir şekilde her iki kriz öncesinde de haberler ABD ekonomisinin çok farklı olduğu, piyasalardaki paranın borsadan gidecek daha iyi bir yeri olmadığı ve dinamiklerin bu sefer farklı olduğu yönünde.

Bir kere değil, bir kaç kere okunacak bir kitap.