ABD'de borç tavanı kirizi çözülüyor mu?

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 18/05/2023 - Perşembe

ABD'de borç tavanı kirizi çözülüyor mu?

  • Türk mali piyasalarında dün tansiyon bir miktar azaldı. BIST100 bankacılık endeksi peş peşe iki günü neredeyse taban yaparak tamamlaması ardından dün vites düşerek sadece %1 geriledi. Böylelikle, seçim öncesinde elde etmiş olduğu %25 düzeyinde yükselişin neredeyse %19'unu geri verdi. Seçim öncesi daha ortodox bir para politikası heyecanı ile son 1,5 yılın dibine gerileyen ve 500 baz puanın altını test eden 5 yıl vadeli Türkiye'nin risk göstergelerinde ise bozulmanın son sürat devam ettiğini gördük. CDS bu sabah 700 baz puan test ederek son 7 ayın yeni zirvesine yükselirken, 10 yıl vadeli gösterge Türkiye eurobondun getirisi de %8,5 seviyesinden %11 seviyesine yükseldi! 
  • Kamunun desteği ile uzun bir süredir 'kontrollü' bir değer kaybı sergileyen Türk Lirasında son günlerde yükseliş isteğinin daha belirgin bir hâl aldığını not etmiştik. Dün bu bağlamda interbank (bankalararası piyasada) USDTRY kuru 19,80 seviyesine yaklaşarak Çarşı ile (20,25) arasında var olan makası daha da kapattı. Hatırlanacağı üzere seçim öncesi Cuma günü Çarşı'da kur panik alımları ile 22,00 seviyesine dayanmıştı. Döviz piyasasında var olan çift başlı yapının ya da anomalinin kapanıyor olmasını olumlu bir gelişme olarak okuyoruz. Kamunun kontrolünde olan veya müdahale edebildiği bir diğer piyasa olan tahvil cephesinde ise 2 yıllık gösterge bileşik faiz dün %9,60 seviyesine varan bir geri çekilme kaydetti. Yine hatırlatmak gerekirse seçim öncesi %20 seviyesi test edilmişti! TCMB'nin geri alımlarının bu noktada belirleyici olduğunu söyleyebiliriz.  
  • Yurtdışı piyasalarda ise son günlerde egemen olan güçlü dolar temasının dün günün ilk yarısında ivme kazandığını gördük. Elbette mevzuu bu sefer FED veya faiz patikasından ziyade riskten kaçış. ABD ekonomisinde henüz borç tavan krizinde anlaşma zemini sağlanamamış olması piyasaları germeye devam ederken, olası bir temerrüt riskine karşı güvenli liman dolar değer kazanıyor. EURUSD paritesinin 1,09 seviyesini haftalık grafiklerde aşağı yönlü kırması ardından dün süratle soluğu 1,08 seviyesinin dibinde aldı. Teknik mânâda yön aşağıya görünürken, borç tavanından gelecek olası bir haber yönün yeniden değişmesine neden olabilir. Bu minvalde haftalık kapanışı takip edeceğiz. Görünümün değişmemesi durumunda daha da aşağıda 1,0728 seviyesi takip edilebilir. Dolar getirisi ile ters orantılı olan kıymetli madenler de dün benzer bir şekilde olumsuz bir seyir izledi. Altının ons fiyatı 1,980 dolar seviyesine gerileyerek olumsuz bir sinyal verdi. Haftalık kapanışın 1,990 dolar seviyesinin altında olmasını (gümüş için 23,60) pek de sevmeyeceğiz. 

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız