ABD enflasyonu Nisan'da iki yılın en düşük seviyesine geriledi

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 11/05/2023 - Perşembe

ABD enflasyonu Nisan'da iki yılın en düşük seviyesine geriledi

  • Bülten yazmak için zorlandığımız günlerden geçiyoruz. Yatırımcıların dikkatini çekecek önemli yeni gelişmelerin eksikliğinde, dün günün belki de en önemli satır başı ABD'de açıklanan Nisan ayı TÜFE enflasyonu idi. Verinin, eğer iyimser taraftan bakarsak, beklentilere nazaran bir tık da olsa daha iyi sonuçlandığını söyleyebiliriz. Rakamların dili ile konuşursak, manşet bazda yıllık TÜFE enflasyonu %5 beklenirken gerçekleşme %4,9 seviyesinden oldu. Çekirdek TÜFE enflasyonu ise yıllık bazda beklentiler paralelinde %5,5 seviyesinde kaldı. 
  • Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış, iki yıldır ilk kez Nisan ayında %5'in altına düştü (bakınız grafik). Veri, FED'in de gelecek ay daha fazla faiz artırımını durdurması için gerekli bir motivasyon sağlasa da, yapışkanlık arz eden kiralar, benzin ve kullanılmış motorlu taşıt maliyetlerindeki artışlar nedeniyle enflasyon hâlâ güçlü bir seyir izlediğini itiraf edebiliriz. Bu karışık verinin gölgesinde, vadeli faiz kontratları (piyasa tahmincileri) hâlen daha FED'den senenin ikinci yarısında faiz indirimi beklemeye devam ediyor. Daha kısa vadede ise, FED'in Haziran toplantısında oranları değiştirmeyeceğine %86 ihtimal veriliyor. 
  • Piyasaların kafası da karışmış olmalı ki, dün yön bulmakta hepimiz zorluk yaşadık. Enflasyonun iyimser tarafını gören piyasalar, dolar faizi ile ters korelasyona sahip altını ilk etapta 2,045 dolar, EUR/USD paritesini de 1,10 seviyesinin hemen üzerine taşısa da, günün ilerleyen saatlerinde kazanımlar korunamadı. Altın 2,030 dolara, EUR ise 1,10 seviyesinin altına geri çekildi. Yukarıda da değindiğimiz üzere, enflasyon hâlen daha can sıkıyor! 
  • Enflasyon verisinin geride kalması ardından, ABD'nin 31,4 trilyon dolar büyüklüğündeki borçlanma tavanını yükseltme müzakerelerinde hâlen daha anlaşma sağlanamadı. Taraflar görüşmelere devam edeceklerini ifade ederken, açmaz üç hafta içinde çözülmezse ABD'nin benzeri görülmemiş şekilde temerrüte düşebileceğinin altını çizmek gerekiyor. ABD Başkanı Biden, Cumhuriyetçilere bir kez daha seslenerek, hızı hareket edilmezse, ABD ekonomisinin durgunluğa girme riskinin arttığını söyledi. 
  • Türk mali piyasalarında ise seçim öncesi son 2 iş gününe girilirken, piyasa fiyatlamaları da giderek daha da sağlıksız bir hâl almaya başladı. Döviz piyasasının barometresi konumunda Kapalıçarşı'da USDTRY kuru 21 seviyesine dayanırken, bankalararası piyasada da 19,55 seviyesine yükseldi. Öte yandan, VİOP piyasasında da sert sıçrayışlar da dikkatlerden kaçmadı. VİOP döviz kontratlarında 2 hafta önce 20,30 seviyesinden işlem gören 31 Mayıs vadeli USD kontratları 21,2 seviyesine dayandı. TCMB'nin %8,5 olan politika faizine karşılık, diğer faizlerdeki yükseliş sürerken; seçimler öncesinde artan belirsizlikle faktoring şirketlerinin sağladığı fonlamanın faizi %70 seviyelerine kadar yükseldiğini, vadelerin ise iyice kısaldığını okuyoruz.

Bültenin Devamı İçin Lütfen Tıklayınız