AB ve ABD yaptırımları: Kuru Gürültü

Güncel Piyasa ve Döviz Haberleri 14/12/2020 - Pazartesi

AB ve ABD yaptırımları: Kuru Gürültü

  • Türk mali piyasaları, geride bıraktığımız haftayı, hem AB, hem de ABD yaptırım endişesi ile büyük ölçüde satıcılı geçirmesi ardından, haftanın son iş günü, Shakespeare’in oyunundan esinlediğimiz başlığımızdan da anlaşılacağı üzere “Kuru Gürültü”den öte bir şey olmadığının anlaşılması ile, kayıplarını telafi etti.
  • Özellikle, Cuma günü, Reuters’da yayımlanan haber, Türk mali piyasalarının çehresinin olumlu yönde değişmesine neden oldu. Habere göre, yaptırımlarının doğrudan Türkiye'yi hedef almayacağı, yaptırıma maruz kalacak kurumun Savunma Sanayi Başkanlığı olacağının altı çiziliyor.
  • Son günlerde belirttiğimiz üzere, USDTRY kurunda teknik seviyelerin Cuma günü de çalıştı. Olumsuz havaya paralel, Cuma sabahına 7,92 seviyesini geçerek başlayan USDTRY, olumsuz havaya paralel gün içinde en yüksek 8,03 seviyesini test etmesi ardından 7,82 seviyesine kadar gevşedi (bakınız grafik).  
  • Kur cephesinde yaşanan iyileşme, alternatif piyasalara da sirayet etti. BİST100 endeksi dalgalı bir seans ardından haftanın son iş gününü %1,3 yükselişle tamamlarken, 5 yıl vadeli CDS risk primi, artan tansiyon ardından, haftayı 370 baz puan seviyesinde, hafif de olsa gevşeyerek tamamladı.
  • Eğer gelişmeleri doğru okuyabiliyorsak, AB Lider Zirvesinden somut bir yaptırım kararı gelmemesi, ABD kaynaklı yaptırım risklerinin ise şimdilik endişe edilen boyutta olmayacağı beklentisi, TL üzerinde var olan negatif enerjiyi törpüleyebilir.
  • Cuma gece saatlerinde, Türkiye'ye yaptırımları da içeren ABD Savunma Bakanlığı bütçesi,
Bültenin Devamı İçin Tıklayınız.